ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ЗДОБУВАЧА ОСВІТИ

Шановні батьки!

    Ми живемо серед людей, тож від нашої поведінки залежить не тільки  ставлення до нас оточуючих, а й наш успіх в суспільстві: за тим, як людина розмовляє, одягається, поводиться за столом, завжди можна визначити, вихована вона чи ні.
     Нам усім, без сумніву, хочеться, щоб наші малюки виросли ввічливими, добрими, вихованими, щоб вони вели себе пристойно в суспільстві. а для цього вони мають знати і розуміти правила етикету.
      Навчіть своїх дітей:

правил поведінки в дитячому садку:

- вихованці повинні приходити до закладу не пізніше 815 годин;

- не приносити до закладу пігулки, запальнички, колючі та ріжучі предмети, монети, продукти харчування, іграшки, жувальну гумку;

- завжди вітатися з вихователем, працівниками дитячого садка та дітьми;
- слухати вихователя, не пустувати; 
- не ламати іграшки, не рвати книги, берегти все; 
- не йти з дитячого садка без дозволу; 
- сперечатися треба чесно, принципово, не ображаючи один одного, не допускати переходу суперечки у сварку; 
- не звертати уваги на тих, хто хоче образити, дражнити, просто потрібно відійти від них; 
-
не ображати нікого, не дражнити; 
- розв'язувати проблеми за допомогою слів, а не кулаків; 
- поступатися, шукати вихід із складних ситуацій;
 
- уміти миритися, не сваритися.

мовленнєвому етикету:

- говорити чітко і спокійно, стежити за силою звуку, ніколи не підвищувати голосу, не кричати; 
- вживати чарівні слова у зверненні до дорослих людей та суспільстві; 
- до дорослого звертатися на "Ви"; 
- ніколи не вживати нецензурних, брутальних слів, адже це не прикрашає людину, а навпаки - принижує її інтелект.

золотих правил спілкування:

- дотримуватися правил хорошого тону під час спілкування; 
- посміхатися, дивитися людині в очі, коли вітаєшся і розмовляєш з нею. Це свідчить про щирість і чесність, якщо хочеш, щоб до тебе добре ставилися, будь і ти добрим до інших; 
- ніколи не перебивати розмову людей, а дочекатися, коли розмову закінчать; коли розмовляють дорослі, не слід втручатися в їхню розмову і щось додавати, заперечувати чи стверджувати, коли тебе не питають; 
- завжди говорити правду, бо брехня не робить людині честі. У народі кажуть: "Шила в мішку не сховаєш"; 
- просити вибачення тоді, коли щось зробив ненароком або справді хочеш виправитися, розуміючи свою провину; 
- вчіть дитину шанувати старших. Пам'ятайте! Як ви ставитеся до своїх батьків, так і ваші діти ставитимуться до вас.

 

                

 19 січня 2019р. в Україні набув чинності закон №2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»

Булінг – це навмисне знущання фізичним, вербальним або психологічним способом. Воно може варіювати від ударів, поштовхів, лайки, погроз і насмішок до вимагання грошей і цінного майна. Деякі діти знущаються, уникаючи, ігноруючи інших і поширюючи про них неправдиві чутки.

Щоб протидіяти булінгу, розширили права та обов'язки учасників освітнього процесу.

Права та обов’язки учасників навчально-виховного процесу.

                                      БУЛІНГ ТА НАСИЛЛЯ. СІМ КРОКІВ, ЯКІ МОЖНА ЗРОБИТИ ВЖЕ СЬОГОДНІ:

 

1. Навчайте схвалювати. Навчити дітей терпимості — не надто хороша мета. Хто хоче, щоб його терпіли? Кожна людина потребує схвалення.

2. Мисліть сучасно. Старі методи — карати дітей, які цькують однолітків, уже в минулому. Значно дієвіше пояснювати дітям, які трагічні наслідки може мати булінг. Зараз, на жаль, чимало повідомлень про підлітків, які через цькування наклали на себе руки — просто доносьте до відома дітей цю інформацію. Хіба хоче хтось із ниху буквальному розумінні вбити навіть не надто приємного однокласника?

3. Уведіть співчуття до розкладу. Покарання винного і запобігання контакту між «задиракою» та «жертвою» — заходи епізодичні, а тому не надто дієві. Значно корисніше використовувати сучасні ефективні виховні форми роботи, метою яких є формування в учнів моральних якостей, емпатії, толерантності.

4. Уникайте ярликів. У жодному разі не чіпляйте на дітей «негативні ярлики». Якщо дитину вперто називати «бешкетником», їй не залишиться нічого, окрім бешкетувати на знак протесту. Говоріть лише про дії, але при цьому не оцінюйте дітей особисто.

5. Залучайте суспільство. Діти повинні дізнатися, що цькування — це неприйнятно. А щоб повірити в це, вони повинні це почути від багатьох людей. Слід запрошувати гостей, бажано авторитетних серед молоді, можливо, навіть місцевих знаменитостей, для проведення бесід про булінг і його неприйнятність у престижних колах суспільства. Також слід створювати в учнів враження, що життя за межами школи приємне та безпечне, а не залякувати їх розповідями про те, які жахи чекають на них після закінчення школи, адже ці розповіді налаштовують на те, що невдовзі доведеться боротися за власне життя з цілим світом, і змушують заздалегідь «гострити кігті» об однокласників.

6. Розвивайте творчі здібності. Підійдіть до цього питання творчо. Відомо, що творчість чудово сприймають діти, а творча робота допомагає їм значно краще засвоїти те, що намагаються донести вчителі. Пов’яжіть творчість із виховною роботою. Разом із учнями напишіть сценарій та організуйте виставу, присвячену темі цькування, або ж улаштуйте виставку малюнків на цю тему.

7. Починайте спочатку. Запобігати цькуванню треба починати на рівні дитячого садка. Починати в початковій школі вже занадто пізно. На самому початку потрібно навчати дітей вільно та зрозуміло висловлювати свої почуття. Крім того, важливо пояснити дітям, що жертву цькування слід захистити, навіть якщо всі навколо байдуже спостерігають за її стражданнями.

Що повинні робити батьки, якщо в дошкільному закладі їх дитини має місце булінг? Нижче наводяться поради, що допоможуть батькам впоратися із ситуацією, що виникла.

1. Комунікація (спілкування) – це ключ. Якщо ви підозрюєте, що ваша дитина піддається в дитячому садку знущанням, дайте їй зрозуміти, що ви зможете їй допомогти, якщо вона докладно розповість про все. Якщо ваша дитина виглядає наляканою чи збентеженою, використовуйте книги в якості легкого доступу до неї, щоб налагодити ваше спілкування природним чином. Деякі художні твори для дітей звертаються до цієї тематики. Як тільки ваша дитина розкриє вам усі подробиці про булінг, зберігайте спокій, не сваріть її та не засуджуйте, обов’язково поясніть, що ви неодмінно допоможете припинити це насилля.

2. Порозмовляйте з вихователем. «Навіть не дивлячись на те, що в дошкільних і подібних їм дитячих закладах дорослі завжди знаходяться поруч з дітьми, за такою великою кількістю малюків, які безперервно бігають навкруги, прослідкувати просто нереально», – каже колишній вихователь Трисія Янг. І, оскільки маленькі хулігани віддають перевагу тому, щоб ображати дітей, коли дорослі не дивляться, важливо порозмовляти з вихователем і ввести один одного в курс справи, щоб у подальшому він був більш уважним і вже прицільно спостерігав за певними дітьми.

3. Використовуйте політику відкритих дверей. У найавторитетніших дитячих садках і дошкільних закладах існує політика відкритих дверей, що дозволяє батькам приходити в будь-який час. Тому періодично без попередження навідуйтесь у групу вашої дитини. Ці неочікувані візити будуть тримати працівників дитячого садка в тонусі й зменшать імовірність того, що ваша дитина буде страждати від якогось хулігана.

4. Заплануйте переговори з батьками. Коли маленькі діти вдаються до булінгу, їхня поведінка частіше за все запозичується з домашнього досвіду, тобто у своїй родині вони можуть стати свідками домашнього насилля, дивитися жорстокі телешоу, чути як їхні брати та сестри висміюють інших дітей або самі бути жертвами насилля. Тож порозмовляйте з адміністрацією дошкільного закладу і призначте зустріч з батьками маленького хулігана, звернувши їхню увагу на його поведінку, але не дивуйтесь, якщо його батьки не будуть вас слухати, будуть проявляти байдужість чи почнуть все заперечувати.

5. Навчіть вашу дитину захищатись від хуліганів. Дайте своїй дитині певні психологічні інструменти, які вона зможе використовувати при контакті з хуліганом. Навчіть її достойно триматись, дивитись прямо в очі кривднику, розповідати дорослим про те, що сталось, та уникати самотності (бути завжди поруч з іншими дітьми). Ви також можете розширити можливості дитини, запропонувавши їй пограти в рольові ігри. Так вона зможе попрактикуватись у тому, що має намір зробити в подібній ситуації наступним разом. Упевнені в собі діти мають менше шансів стати мішенню для хуліганів, тому знайдіть способи, щоб забезпечити вашій дитині адекватну самооцінку. Ви можете допомогти їй зав’язати дружні стосунки поза межами дошкільного закладу і залучити її до тих видів активності, що зможуть підвищити її впевненість у собі.

 

План заходів протидії булінгу (цькування) на 2020/2021 навчальний  рік

 

Завдання й зміст діяльності Термін виконання Цільова аудиторія Відповідальний
       
1. Лекція «Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе». Квітень 2021р. Батьки здобувачів освіти, працівники закладу. Практичний психолог
2. Педагогічна рада. Тренінг на тему: «Вирішення конфліктів мирним шляхом. Базові навички медіації.»

Жовтень

2020р.

Працівники закладу.

Практичний психолог,

вихователь-методист.

3. Конкурс малюнків «Наші права та обов´язки». Листопад 2020р. Батьки, діти, вихователі. Вихователь-методист.
4. Консультації з батьками на тему домашнього насилля. Протягом року. Батьки здобувачів освіти, вихователі. Практичний психолог.
5. Загальні батьківські збори. Ознайомлення з правилами здобувачів освіти.

Вересень - Жовтень

2020р.

Батьки здобувачів освіти. Голова батьківського комітету закладу.

 

                                       Процедура подання  (з дотриманням конфіденційності) заяви про випадки булінгу (цькування)

1. Усі здобувачі освіти ясел-садка, педагогічні працівники, батьки та інші учасники освітнього процесу повинні обов’язково повідомити директора про випадки булінгу (цькування), учасниками або свідками якого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

2.На ім’я директора закладу пишеться заява (конфіденційність гарантується) про випадок булінгу (цькування).

Зразок заяви

       

                                                                                                                                       Директору ясел-садка № 64___________________________

                                                                                                                                                                                                                                                                                          (ПІБ)                                                      

                                                                                                 матері (батька) дитини гр.№_______

                                                                                   Іванової Оксани Сергіївни

ЗАЯВА

Доводжу до Вашого відома, що останнім часом мій син, Іванов Валерій Миколайович, постійно зазнає тиску з боку (ПІБ дитини, інших батьків, працівників). Прошу терміново розібратися в ситуації, що склалася.

   

Дата                                                                           Підпис

    

3. Директор закладу видає наказ про проведення розслідування та створення комісії з

розгляду випадку булінгу (цькування), скликає її засідання.

4  До складу такої комісії входять педагогічні працівники (у тому числі психолог) батьки

постраждалого та булерів, керівник ясел-садка та інші зацікавлені особи. 

5. Рішення комісії реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів комісії.

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування)

1. Якщо комісія, створена для розгляду випадку булінгу (цькування),  визнала, що це був

булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, то керівник в обов’язковому

порядку повідомляє про це  уповноваженим підрозділам:

- ювенальній поліції сектору превенції м. Херсону Національної поліції;

- Службі у справах дітей Дніпровської у м. Херсоні районної ради.

2. У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не

згодний з цим, то він може одразу звернутися до органів Національної поліції із заявою.

Покарання за цькування

Стаття 172 Кодексу про адмінправопорушення (дрібне хуліганство) додали штрафи за

цькування.

- штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн) або громадські роботи від 20 до 40 годин – якщо цькували вперше.

- від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів або громадські роботи від 40 до 60 годин, якщо дії вчинили повторно або знущалась група осіб.

Телефони довіри

  Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00);

  Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000;

  Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500

335;

  Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20;

  Уповноважений Президента України з прав дитини 044 255 76 75;

  Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103;

  Національна поліція України 102.

При копіюванні матеріалу активне посилання на сайт обов'язкове.